Lights & Control    ul. Lipowa 2 18-106   Turosn Koscielna   woj.Podlaskie Poland
Tel/fax.+48 85 650 5082   mob.+48 506 560 828   email:  info@lights-control
POWERED BY LIGHTS & CONTROL  2010
  Czemu opłaca się inwestować w nowoczesne technologie w budynkach

    
Dzisiaj w każdym aspekcie naszego życia nowoczesne rozwiązania techniczne i technologia zapewnia nam komfort, wysoki poziom bezpieczeństwa i niejednokrotnie ratuje życie człowieka. Niestety, wysokie koszty energii wymuszają na nas także oszczędność i racjonalne wykorzystywanie jej. W pracach projektowych inwestorzy kładą nacisk na architektów i wykonawców na jak najtańsze rozwiązania i materiały. A w trakcie budowy, skupiamy się na obniżeniu kosztów postawienia budynku, natomiast pomijany jest fakt późniejszych wydatków ponoszonych na utrzymanie, korzystanie i serwisowanie.  Zapominamy, że koszty ponoszone na funkcjonowanie budynku przez okres kilkudziesięciu lat wielokrotnie przekraczają, sumę samej inwestycji. Jest to bardzo widoczne przy dużych i b. dużych budynkach, gdzie wydatki z tytułu ogrzewania i energii elektrycznej są ogromne.
     W roku 2002 na uniwersytecie w Austrii, dokonano pierwszej próby rzeczowej i praktycznej oceny oszczędności przy korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań sterowania budynkiem. Do tego celu wykorzystano dwa identyczne pomieszczenia, jedno pozostawiono z konwencjonalna instalacją HVAC i elektryczną. Natomiast w drugim pomieszczeniu wykorzystano do sterowania elektroniczne układy i czujniki, które spięto magistralą systemu KNX.
      Cale doświadczenie trwało ponad 3 lata i wyniki tego eksperymentu przeszły najśmielsze oczekiwania pomysłodawców. Już po roku użytkowania tych pomieszczeń okazało się ze dzięki zastosowaniu systemu KNX udało się znacznie obniżyć całkowite zużycie energii, która jest potrzebna do ogrzania i oświetlenia tego samego pokoju porównując do bliźniaczego pomieszczenia ze standardowa instalacją. Oceniono, że poprzez zastosowanie systemu KNX różnice w całkowitym zużyciu energii wyniosły do  50%. Dodać również należy tutaj, że inteligentne sterowanie to także zmniejszona ilość godzin nieuzasadnionej pracy urządzeń i wymiana przepalonych źródeł światła, co tym samym daje nam także pomniejszone o kilkanaście procent koszty na serwisowanie.

    Te doświadczenie wyraźnie uwidacznia nam, że nowoczesne technologia w zarządzaniu i sterowaniem instalacji w budynku to nie tylko wygoda w obsłudze i bezpieczeństwo, ale także wymierna oszczędność energii i pracy urządzeń. Udowadnia nam, że koszty poniesione z tytułu budynku ‘’inteligentnego’’ potrafią zwrócić się realnie w krótkim czasie.

.
JESTEŚ TU :
homeinteligentny budynekzielony budynek I